REFLEXNÍ MASÁŽE

 

Reflexní terapie chodidel

 

 

 

Chodidla jsou jako lidé. Taky nevědí, co je čeká. V hodině pravdy 

"(bosé chodidlo)"

ukáže jaké má člověk problémy.

 

 

                   Metoda téměř pět tisíc let praktikovaná. O místě jejího vzniku se vedou spory, někteří tvrdí, že je to Čína, jiní, že Egypt či Indie. Jisté je, že používání reflexní terapie je vidět například na malbách stěn hrobky v Saqqaře (jižně od Káhiry) asi z roku 2330 před Kristem. Dokonce ji používají i severoameričtí indiáni žijící dnes už jen v rezervacích. Tato metoda vychází z poznání, že na periferiích lidského těla se odráží náš celkový zdravotní stav. Těmito periferiemi jsou uši, oči, jazyk, nehty, břicho, záda, ruce a nohy.                                                                                                                                                                                                                        Reflexologie využívá body a plošky převážně na chodidlech, na které se působí tlakem. Tyto reflexní plošky mají přímou souvislost s jednotlivými tělesnými orgány. Takovým to působením lze diagnostikovat i nejskrytější příčiny nemocí, které jsou ukryté v lidském těle, a zároveň správnou stimulací možno napomoci dostat tělo do původní přirozené harmonie.

 

Účinky sice většinou nejsou znát hned, uzdravení je však trvalé a bez vedlejších účinků. Tlakovou masáží lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale i při stresu. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek příznivě ovlivňuje i psychiku. Nenahrazuje tradiční vyšetření a léčbu. Uplatnění najde zejména u chronických potíží, kde současná léčba často selhává.

 

 

Masáž chodidel, která má za cíl uvolnění napětí,

je navíc nesmírně příjemná.

 

 

MECHANISMUS FUNKCE

Každý orgán v těle má na noze tzv. reflexní plošku, které se využívá při diagnostice a následně i léčbě. Uvedené plošky jsou energeticky a nervově spojeny s odpovídajícími orgány lidského těla. Zkušený terapeut dokáže na našich bosých chodidlech rozpoznat, co nás trápí nebo by trápit mohlo v blízké budoucnosti. Diagnózu stanoví podle míry bolestivosti jednotlivých plošek. Protože je míra citlivosti a bolestivosti u každého jiná, určí si nejprve stupnici bolesti na speciálním bodě. Poté stlačuje jednotlivé plošky. Ty, které jsou na tlak více citlivé, oznamují nemoc nebo energetické oslabení jednotlivých orgánů v těle. Při léčení terapeut jednotlivé plošky stlačuje palcem a využívá při tom různých hmatů buď stimulačních, či sedativních. Pokud je bolest v reflexní plošce ostrá až nesnesitelná, používá jemné až hladivé masážní hmaty. Tím vysílá energetické a léčivé impulsy zpět k oslabeným orgánům. Cílem tlakové reflexní masáže je obnovení toku životní energie v těle člověka. Výhoda této metody spočívá v tom, že pracuje s tělem jako s uceleným systémem a zároveň respektuje zákonitosti a vztahy jeho fungování. Vychází z předpokladu, že na nohách je obraz celého těla zobrazen v jednotlivých zónách, ze kterých lze pomocí jednoduchých technik ovlivňovat do jisté míry celý organismus. Podle rastru na těle a chodidlech můžeme najít spojitost reflexních plošek na chodidle s příslušnými orgány těla. Pokud dojde v důsledku vzniklého napětí nebo městnání k zablokování energie, můžeme snadno onemocnět. Ovlivňováním reflexních bodů se zablokovaná místa uvolňují a obnovuje se harmonie všech systémů.

 

REFLEXNÍ ZÓNY NOHY

Pracujeme vždy s oběma nohama. Využíváme znalostí školské i klasické čínské medicíny. Používáme běžné měkké mobilizační techniky periferních kloubů nohy a masážní techniky reflexních zón nohy. Začínáme pravou nohou a po komplexním zákroku v jedné oblasti pokračujeme levou nohou. Na nohách se vyskytuje řada různých reflexních zón, které se překrývají, křižují nebo se dotýkají. Obě nohy se posuzují jako celek. Překrytí reflexních zón na chodidle odpovídá překrytí orgánů v těle. Párové orgány mají reflexní plošky na obou nohách. Orgány, které máme jenom jednou, leží na straně anatomického uložení v těle. Orgány ležící blíže k břichu (ventrálně) mají reflexní plošky více na nártech, orgány ležící blíže k páteři mají plošky uložené spíše na chodidlech (plantárně).

 

PROVÁDĚNÍ REFLEXNÍ MASÁŽE CHODIDEL

Má-li být masáž efektivní, musí být prováděna ve vhodném prostředí a také terapeut by měl být klidný a vyrovnaný. Každá masáž je jiná a je přizpůsobená potřebám a nemocem klienta. Je dobré naslouchat řeči těla. Chceme-li působit sedativním, utišujícím způsobem (bolestivé syndromy, spasmy, křeče), zvolna, lehce stupňujeme tlak během 20-30 vteřin, pevný tlak udržujeme 2-5 minut. Někdy může jít až o jemné konejšivé pohyby. Potřebujeme-li naopak působit proti ochablosti, únavě nebo depresivní náladě, provádíme masáž rychle a silně. Při masáži postupujeme od bříšek prstů až po patu a masírujeme obě plosky, nejdříve pravou, pak levou. Nikdy nevynecháme hřbet nohy a oblasti kolem kotníků.

 

VZTAH NOHA - TĚLO

Reflexní oblasti na noze představují mapu těla shodnou s umístěním jeho částí. Čára bránice se shoduje s umístěním bránice a reflexní plošky páteře se promítnou do vnitřních okrajů obou nohou.

Reflexní oblasti jsou si velmi podobné, některé se však objevují pouze na jednom chodidle, např. oblast srdce je na levé plosce, oblast jater na pravé. Zkušení reflexologové tvrdí, že se nezabýváme nohama, ale přímo jednotlivými strukturami na těle

 

ÚČINEK BÝVÁ TRVALÝ

Účinky sice většinou nejsou znát hned, uzdravení je však trvalé a bez vedlejších účinků. Tlakovou masáží lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale i při stresu. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek příznivě ovlivňuje i psychiku. Masér navíc ihned zjistí nejaktuálnější informace o člověku a jeho orgánech. Je samozřejmé, že tlaková masáž vyžaduje hodně vědomostí a praxi, ale není podmíněna mimořádnou schopností maséra, lékaře či léčitele. Tato metoda nenahrazuje tradiční vyšetření a léčbu. Uplatnění najde zejména u chronických potíží, kde současná léčba často selhává.

 

Jedním z největších přínosů masáže chodidel je její účinnost při navozování relaxace a zmírňování působení stresu. Masáž chodidel, která má za cíl uvolnění napětí, je navíc nesmírně příjemná a může ji dělat každý. Léčení prostřednictvím tlakové reflexní masáže je však určitě dobré přenechat školeným odborníkům, kteří mají také další zkušenosti a vědomosti z oblasti léčení. Bolest reflexního místa nemusí vždy znamenat onemocnění příslušného orgánu, ale může být způsobena například tlakem obuvi či změnou pohybových zvyklostí.