„ Magic hot stones" -  Lávové kameny

 

Originální havajská verze masáže lávovými kameny – Magic hot stones, která je přizpůsobena podmínkám západního typu života. Původní techniky hot stones jsou upravené a doplněné o další vlastní na základě mnohaleté praxe. Magic hot stones se dále rozvíjí.

 

Magic hot stones – vznik této terapie

Základy této terapie masáže lávovými kameny spočívají na použití speciálních havajských technik, které ve spojení s horkými lávovými kameny mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Správně zvolená exotická aromaterapie umocňuje pocit kliku a pohody. V této terapii se využívá jak znalostí čínské medicíny (čakry, energetické dráhy), tak i prvků havajské masáže. Pracuje se zde především na stresových drahách. Tuto terapii bychom mohli charakterizovat jako vysoce relaxační, antistresovou a harmonickou (i pro maséra).

Magic hot stones by se dalo přeložit jako „magické horké kameny“, nebo také jako „kouzelné“ či „pohádkové“. Havajsky by se tato terapie dala přeložit jako „HO´OKALAKUPUA POHAKU“. Celý systém masáže je rozvíjený od počátku vzniku. Snaží se co nejvíce přizpůsobit současnému člověku. Magic hot stones vznikla v roce 2003.

Lávové kameny 

Nastala doba, kdy lávové kameny, či masáž s nimi není jen pojem pro "horních deset tisíc". Z důvodu vysokého zájmu existuje mnoho nabídek takzvaných "lávových kamenů", které lze zakoupit hlavně prostřednictvím internetu.

 

Lávové kameny – ohřev 

 

Nejvhodnější médium pro ohřev lávových kamenů je voda. Je několik dalších způsobů, jak lávové kameny ohřívat, ale žádný není tak efektivní.                                                                                                 

Ohřívání v horkovzdušné troubě

Ohřev probíhá vzduchem v uzavřené nádobě a tudíž to omezuje masáž lávovými kameny.
Když bereme horké kameny, nebo vracíme studené, vždy musíme odklopit víko nádoby.

Lávové kameny se vysušují a případný olej na kamenech je lepkavý, což není pro masáž vhodné.

Ohřívaní v mikrovlnné troubě 

Je to snad nejhorší možnost ohřevu. Lávové kameny se ohřívají tím způsobem, že je rozvibrována vnitřní struktura kamenů a tím je fatálně narušena energetická vlastnost lávových kamenů.

Ohřívání ve vodní lázni 

Tento typ ohřevu doporučuji. Voda nejrychleji a nejpřesněji dokáže lávové kameny prohřát.
Navíc voda díky svým zvláštním vlastnostem dokáže po nějakou dobu kameny energeticky čistit a chrání je před vysycháním olejového filmu, který se na kamenech při masáži vytvoří.
Ohřev může být od obyčejného nahřívání v hrnci, který je ohřívaný různým typem energií (elektrická, plyn), až po přesný ohřev v profesionálních ohřívacích nádobách.

Kvalita

      Nejsou lávové kameny jako lávové kameny. Kvalita složení může být naprosto diametrální.
Láva vyvěrající je lehká, porézní, neschopná téměř žádné akumulace tepla.
Naproti tomu lávové kameny z hlubších vrstev lávy obsahují řadu kovů, které teplo výborně akumulují i předávají.
I hlubší vrstvy lávy jsou pak svojí kvalitou a složením velmi odlišné, podle toho, z jaké lokality pocházejí.
Pro laika není vůbec jednoduché rozpoznat, zda se jedná o kvalitní či nekvalitní lávové kameny či zda to vůbec lávové kameny jsou. Mnohdy až po geologickém rozboru se zjistí, že to vlastně ani lávové kameny nejsou.

      Měli byste se z nabídky dozvědět, z čeho jsou lávové kameny tvořené (prvky, minerály, geologické označení). Například " čedičové lávové kameny " nepostačuje, protože je zde tolik možností složení. Ani "bazalt" není správné označení. Dle mé mnohaleté zkušenosti se pro masáže lávovými kameny nejlépe hodí lávové kameny se složením označovaným jako "gabro".

      Nestačí ujištění, že jsou to " pravé lávové kameny ". Ani to, že jsou všechny kameny černé, neznamená, že jsou kvalitní. Může klidně jít o horniny ze skupiny bazaltů, kde hlavní minerály jsou živec a křemen. Hornina neobsahuje tzv. "vulkanické sklo"-hlavní nositel tepelně akumulačních vlastností.  Velice důležitý je také tvar a povrchová úprava kamenů.

       Oblé lávové kameny mají tu nevýhodu, že se při masáži i při pokládání dotýkají jen malou částí plochy a tím se promarní velká část tepla.

Dokonale vyhlazené lávové kameny zase snadno vykluzují z dlaní a z částí těla, kde mají být položeny (čakry, meridiány, problematická místa).

Opět na základě mé praxe mohu doporučit kameny s výraznější plochou a tolik nevyhlazené. Dokonale prohřívají, lépe se drží a nesjíždějí z míst, na která je položíme. Komerčně nabízené lávové kameny jsou oblé (mají "bříško") a dokonale vyhlazené.

 

 

U masáží v salónu Rebels používám značkové kameny nejvyšší kvality ….GABRO