BAŇKOVÁ MASÁŽ

Léčení baňkami

 

Baňkování (někdy také vakuterapie) je vhodná doplňková metoda klasických masáží. Baňkování je metoda stará několik tisíc let, pochází zřejmě ze staré Číny.
Baňkování dokáže odstranit bolesti páteře a pohybového aparátu a také příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.

 

 

Léčením baňkami, či baňkováním rozumíme přikládání skleněných kulovitých nádobek s nahřátým vzduchem, v nichž se ochlazováním vytvoří podtlak, jenž způsobí jejich přisátí na pokožku. Je to metoda velmi stará, známá již ve starověku a používaná nejen k potlačování bolestí pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží. Baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin. Působí tak fyzikálně, reflexně, ale také metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny v přilehlém okolí a v neposlední řadě i stimuluje imunitu organismu.

Při onemocnění vnitřních orgánů se na zádech vytvářejí citlivá místa, označovaná jako spoušťové nebo maximální body. Jsou charakteristická pro postižené systémy. Jsou dobře hmatatelná, citlivá, někdy dokonce výrazně bolestivá.

Běžně bychom je označili jako zatvrdliny, odborně - gelosy. Jde o nahromadění škodlivin pod kůží i hlouběji ve svalech. Tyto chorobně změněné okrsky tkáně, vzniklé na základě poruchy funkce vnitřního orgánu, se samy stávají dalším samostatným centrem potíží a jejich vztah k vnitřním příčinám se ztrácí. Mluví se pak o bolestech v zádech a léčí se většinou páteř. Tak jako je vznik těchto kritických míst ovlivněn poruchou zevnitř, je naopak jejich léčením možno ovlivnit vnitřní poruchu, která k jejich vzniku původně vedla. Tím se myslí druhotné léčení i onoho spřaženého vnitřního orgánu. Spojení zádových gelos s vnitřními orgány a jejich znalost generacemi lékařů činí metodu již po několik tisíciletí úspěšnou.

 

Co se odehrává v gelose po přiložení baňky ?
Podtlak vtáhne část kůže i podkoží do baňky a způsobí mimo jiné popraskání drobných cévek s malými krevními výrony, zřetelnými jako modřina. Je však méně hlubší než modřina, například po úderu, nehledě na cílené umístění baňky nad kritickým místem. Malý výron krve a lymfy do okolí gelosy i do ní samé zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku v okolí. Prokrvení a okysličení kritických bodů odplaví škodliviny z jejich centra a po opakované správné aplikaci vede k úlevě od bolesti v zádech a překvapivě i upraví funkce příslušného vnitřního orgánu, na jehož ovlivnění pacient ani nepomyslí.

 

Účinky:
* odstraňuje blokády a ztuhlé svaly
* detoxikuje organismus
* příznivě působí na lymfatický systém
* příznivě ovlivňuje problémy se zažíváním
* odstraňuje problémy s močovým měchýřem
* přináší úlevu při astmatu, zánětech průdušek, kašli
* působí proti otokům a bolestem nohou


Baňkování není vhodné, pokud trpíte:
* trombózami
* křečovými žilami
* gangrénami
* máte otevřené rány nebo hnisavé infekce

 

"Kde jsou záda blestivá, tam je třeba baňkovat."